• Mikroprojekt

• Tradície očami detí

• Ľudové zvyky a tradície oddávna ovplyvňovali život našich predkov. Náš kraj je špecifický tým, že má veľmi bohaté ľudové tradície. Či sú to ľudové odevy, ľudové zvyky, ľudové piesne a tance, ľudová gastronómia, ale aj ľudové remeslá. Ľudové remeslá, žiaľ, pomaly, ale isto upadajú do zabudnutia.

Remeslá – slovo známe síce mladej generácii, ale deti už nepoznajú jeho obsah. V školskom roku 2013/2014 v našej škole sa uskutočňuje mikroprojekt pod názvom „Tradície očami detí“. Je to už druhý väčší a veľmi zaujímavý cezhraničný projekt v našej škole, kde žiaci spoznajú obsah  slova remeslá a dokonca si remeslá sami vyskúšajú. Prídu na to, že ľudia v minulosti nemali ľahký život. Všetko si museli vyrobiť vlastnými rukami, a preto si aj všetko viac vážili. Zistia, že rovnaké remeslá sú aj u našich moravských susedov.

Tento mikroprojekt je  jeden z krokov k podpore rozvíjania citu detí ku kráse, k tradičnému ľudovému umeniu a uchovávaniu kultúrneho dedičstva našich predkov.

Kľúčovou aktivitou mikroprojektu sú workshopy, usporiada sa šesť spoločných cezhraničných workshopov. Workshopy budú zamerané na techniky ľudových remesiel: prácu s drôtom, košikárstvo, háčkovanie, hrnčiarstvo, tkanie, nácviku tradičných piesní i tancov a podobne. Lektorky si pripravia program interaktívne , aby sa deti mohli do práce aj zapájať a techniky si osvojiť. Participujúce lektorky budú zo Živeny a Únie žien. V týchto spolkoch sú zanietenci, ktorí zachovávajú remeslá pre ďalšie generácie.

Na každom workshope bude päť lektoriek a budú sa konať v priestoroch základných škôl. Tri workshopy sa  uskutočnia v Lietavskej Lúčke a tri v Hornej Bečve. Na každom sa zúčastní po 15 detí z každej školy. Po skončení programu budú pre deti pripravené výlety.

Pri nácviku ľudových piesní a tancov budú vzájomne spolupracovať spevácky krúžok v CVČ pri ZŠ Lietavská Lúčka a spevácka skupina Lúčanka.

Na záver mikroprojektu po skončení worshopov, bude pre deti, ktoré ich absolvovali, usporiadaná verejná prezentácia v kultúrnych priestoroch Lietavskej Lúčky. Na tejto prezentácii budú môcť deti ukázať a predviesť nielen svojim rodičom, ale aj širokej verejnosti, čo sa na workshopoch naučili. V rámci sprievodného programu vystúpi spevácka skupina Lúčanka, spevácky krúžok zo ZŠ Lietavská Lúčka a Hornej Bečvy a malá dychová hudba z Hornej Bečvy.

Mikroprojekt  „Tradície očami detí“ má v súčasnej dobe počítačov  a techniky veľký význam a môžeme ho realizovať hlavne vďaka obecným úradom na oboch stranách hranice. Realizátormi sú síce školy, ale všetka ďalšia práca je na pleciach starostu a pracovníčiek obecného úradu ­Lietavská Lúčka. Cezhraničný partner sa do realizácie tejto aktivity zapája predovšetkým aktívnou účasťou na všetkých workshopoch a vystúpením v záverečnom programe.

Vďaka projektu získame oblečenie pre deti zo speváckeho krúžku, pre spevácku skupinu Lúčanka a obec získa ozvučenie, ktoré bude môcť využívať aj naša škola.

Význam projektu

Projekt vedie:

• k žiaducemu oživovaniu kultúrnych tradícií a ich spoznávaniu

• k pozitívnemu vzťahu ku obci na druhej strane hranice

• k odstraňovaniu cezhraničných bariér