• Dejepis

• Úžasná hodina dejepisu

• Dňa 5.4. 2019 sa našej škole uskutočnila druhá hodina Dejepisu. Na túto udalosť sme si dovolili pozvať hercov, ktorý nás previedli dejinami až od Samovej ríše po Ľudovíta štúra. Humorným predstavením nám predali nové informácie a taktiež si naši žiaci, niektoré veci mohli vyskúšať na vlastnú päsť.

PRVÉ PREDSTAVENIE

Nie je hodina ako hodina. O tom sa presvedčili aj žiaci piateho až deviateho ročníka v stredu 18. apríla 2018. Na náš školský dvor zavítali traja zaujímaví ľudia z Banskej Bystrice. Predviedli nám 50 minútový divadelno-šermiarsky program, ktorý žiakov zaujímavým spôsobom previedol históriou - obdobím Samovej ríše, prvých kniežactiev, príchodu Cyrila a Metoda, vzniku písma hlaholiky a vzdelanosti, obdobím Svätopluka, tatárskymi  vpádmi na naše územie...

Celé predstavenie sa uskutočnilo vonku pod holým nebom, za krásneho slnečného počasia, kde šamanovi, ktorý program sprevádzal, asistovali aj naši žiaci. Šaman uviedol žiakov a učiteľov do príbehu o nás Slovanoch a samozrejme aj Slovákoch. Herci boli oblečení v dobových kostýmoch a dokonca nám predviedli šermiarske súboje.

Čarovným spôsobom nás previedli cestou slovenskej histórie. Nebola núdza ani  o smiech. Žiakov predstavenie veľmi zaujalo a určite si mnohé historické udalosti dobre zapamätajú, a na túto hodinu dejepisu budú možno spomínať celý život.

Už teraz sa tešíme na pokračovanie v budúcom školskom roku, kde sa dozvieme o mongolských vpádoch, osídľovaní banských miest a o ďalších zaujímavostiach.