• Nepravidelná činnosť

• Halloween 2016

• Čas svetlonosov

Autor: Renáta Holá

Halloween a Dušičky majú čosi spoločné. Ich spoločným prvkom sú duchovia, strašidlá   -svetlonosi vyrezávaní z vydlabaných tekvíc osvetlení mihotavým plamienkom kahancov.

Starí Kelti, obývajúci Európu už pred 2000-3000 rokmi, považovali túto noc za čarovnú. Pred duchmi ich mali práve ochraňovať svetlonosi.

Naši predkovia tradície po dlhé stáročia zachovávali.

Z 31. októbra na 1. novembra sa stretávali, spievali, tancovali, rozprávali si strašidelné príbehy a okná,  priedomia domov či ploty zdobili strašidelné lampáše.

Aj my s deťmi pokračujeme v zachovávaní tradícií. Každoročne na škole v Lietavskej Lúčke sa koná Tekvicová diskotéka spojená so súťažou o najkrajšiu vydlabanú alebo vyrezanú tekvicu. V tomto roku ich bolo neúrekom. Vytvorili sme na škole rekord. Zo 76 žiakov ročníkov 1 – 4  sa 63 detí  za spolupráce svojich rodičov  zapojilo do vyrezávania tekvíc. Šesťdesiattri tekvíc zdobilo naše školské schody a ochraňovalo nás pred duchmi. V podobe masiek sme duchov, kostlivcov a ježibáb mali viac než dosť. Samozrejme nechýbali ani strašidelné príbehy, ktoré si deti od rána medzi sebou rozprávali.

Dúfame, že rekord budúci rok prekonáme.

Za ceny a občerstvenie ďakujeme Rodičovskému združeniu pri ZŠ Lietavská Lúčka.